KEDİ ve KÖPEKLERDE AĞIZ – DİŞ SAĞLIĞI

İyi Bayramlar
16 Temmuz 2015
Kısırlaştırmaya Dair Bilmeniz Gerekenler | Ankara Veteriner Tıp Merkezi
25 Eylül 2017
Hepsini Göster

KEDİ ve KÖPEKLERDE AĞIZ – DİŞ SAĞLIĞI

Beşeri tıpta olduğu kadar veteriner tıpta da ağız – diş sağlığı oldukça önemlidir. 3 yaşını geçmiş köpeklerin %78’inde, kedilerin ise %68’inde diş ve diş eti rahatsızlıklarıyla karşılaşmaktayız. Evcil pet hayvanlarında karşılaşılan periodontal problemler insanlarda görülen; başlangıçta hafif dereceli tartar ve diş eti yangısından diş kaybına kadar benzerlik göstermektedir.

Diş ve dişeti kaynaklı rahatsızlıklar sadece bölgesel etki göstermezler. Ağız florasının bozulması sonucu ortaya çıkan fırsatçı patojenler, kan dolaşımına geçerek diğer organları da etkilemekte ve başlangıçta oluşan basit bir olgu kompleks bir durum haline gelebilmektedir.

Bu tarz problemlerin önüne geçebilmek için öncelikle düzenli diş temizliği yani dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise diş fırçalamaya daha yavruluk döneminde başlanması ve dostlarınızın bu duruma alıştırılmasıdır. Düzenli diş bakımıyla beraber ağız temizleme solüsyonları, ağız florasını düzenleyerek kötü koku oluşumunu da engeller.

VTM Hayvan Hastanesi olarak rutin muayenelerde ağzı ve diş kontrolleri detaylı olarak yapılmakta diş ve diş eti rahatsızlıkların proflaksisinde tam donanımlı cihazlarımızla her türlü problemlerin önüne geçilmektedir.